Nevada State Cinderella Girl Scholarship Program & Pageant

Gwendolyn Hansen - Director

(Note: All Photos here were taken by A & W Photography and if you want to purchase any go to www.awpix.com )

June 20-24, 2017




2016-2017 NEVADA STATE ROYALTY

CINDERELLA TOT ~ Millie Fitzpatrick

CINDERELLA MINI MISS ~ Chloe Winterbottom

CINDERELLA MISS ~ Anna McLean

CINDERELLA TEEN ~ Kaitlyn Patterson

CINDERELLA WOMAN ~ Sabrina Nelson

CINDERELLA AMBASSADOR ~ Kayleen Creamer

INTERNATIONAL MINI MISS ~ Etta Winterbottom

 

Welcome to the Nevada State Cinderella Girl Scholarship Finals !

Visiting International Royalty

Tot- Mabry Shields

Mini Miss- Etta Winterbottom

Woman- Kirsten Gaskell

 

Our Fairy Godmother and State Director

Ms. Gwendolyn Hansen

 

Partywear Group Pictures

Tots 3-6 years

Tot Division


Overall Winner: Alexis Delzer
1st Alternate:Quinn Kaucky
2nd Alternate: Alexa Azurmendi
3rd Alternate: Itzayana Gomez
4th Alternate: Stella Sedgwick

Top 15 Semi Finalists:

Venna Blasco, :Laila Fitzpatrick, Malia Kimberly, Mia Kimble,

Alyssa Morse, Ava Pearson, Chloe Steffee, Gracie Thompson, Ashlynn Uri

Beauty Winner:Alexa Azurmendi
1st Alternate:Itzayana Gomez
2nd Alternate:Quinn Kaucky
3rd Alternate:Alyssa Morse

4th Alternate: Gracie Thompson

Tot Personality Winner: Venna Blasco
1st Alternate:Stella Sedgwick
2nd Alternate:Mia Kimble
3rd Alternate:Ashlynn Uri

4th Alternate: Ava Pearson

Photogenic Winner: Laila Fitzpatrick
1st Alternate:Malia Kimberly

2nd Alternate:Chloe Steffee

Cover Girl Winner: Ashlynn Uri
1st Alternate: Alexis Delzer

2nd Alternante: :Laila Fitzpatrick

Best Souvenir: Chloe Steffee

Congeniality Winner: Ashlynn Uri
Mom of the Year Winner: Kim Beig

 

 

Miniature Misses Ages 7-9 years

Mini Miss Division

Overall Winner: Isabella Simpson
1st Alternate: Eleanor Davis
2nd Alternate: Olivia Detrick
3rd Alternate: Charlize Kruczynski
4th Alternate: Tayela Brown

Top 13 Semi Finalists:

Aalliyah Gomez, Grace Huhta, Alyssa Leavitt, Arianna Plant,

Riley Reynoso, Kirra Richardson, Annabella Stokes, Brielle Williams

Beauty Winner: Eleanor Davis
1st Alternate: Tayela Brown
2nd Alternate: Annabella Stokes
3rd Alternate: Riley Reynoso

4th Alternate: Grace Huhta

Talent Winner: Charlize Kruczynski
1st Alternate: Olivia Detrick
2nd Alternate: Brielle Williams
3rd Alternate: Kirra Richardson

4th Alternate: Aalliyah Gomez

Photogenic Winner: Arianna Plant
1st Alternate: Alyssa Leavitt

Cover Girl Winner: Charlize Kruczynski
1st Alternate: Tayela Brown 2nd Alternate: Isabella Simpson

Best Souvenir: Alyssa Leavitt

Congeniality Winner: Grace Huhta
Mom of the Year Winner: Christina Detrick

SILVER SLIPPER WINNER- Olivia Detrick.

SPIRIT OF CINDERELLA WINNER- Tayela Brown

Hall of Fame Winner: Christy Winterbottom

 

 

 

Misses Ages 10-12 years

Miss Division


Overall Winner: Kayleen Creamer
1st Alternate: Sarah Wertz-Ramos
2nd Alternate: Dariell Dobbs
3rd Alternate: Sienna Brown
4th Alternate: Julia Carson

Top 10 Semi Finalist

Angelia Bartoletti, Mackenzie Benton-Corless, Ashlyn Collins, Brooklynn Grundy,

Maylene Higginbotham, Aly Nevarez, Emma Parmley

Beauty Winner: Julia Carson
1st Alternate: Aly Nevarez
2nd Alternate: Brooklynn Grundy
3rd Altenate: Mackenzie Benton-Corless

4th Alternate: Maylene Higginbotham

Talent Winner: Dariell Dobbs
1st Alternate: Ashlyn Collins
2nd Alternate: Sarah Wertz-Ramos
3rd Alternate: Angelia Bartoletti

4th Alternate: Emma Parmley

Photogenic Winner: Sienna Brown

Cover Girl Winner: Dariell Dobbs
1st Alternate: Reagan Pearson

2nd Alternate: Mackenzie Benton-Corless

Best Souvenir: Dariell Dobbs

Congeniality Winner: Sarah Wertz-Ramos
Mom of the Year Winner: Natalie Carson

Forever Cinderella Winner: Ashlyn Collins

 

 

 

Teens Ages 13-17 years

Teen Division

Overall Winner: Alyssa Delzer
1st Alternate: Mariah Hernandez
2nd Alternate: Gracie Clark

3rd Alternate: Skye Grady

Semi Finalists:
Scierra Ganter, Ariauna Green, Isabella LeClair, Victoria Pray

Beauty Winner: Mariah Hernandez
1st Alternate: Gracie Clark

2nd Alternate: Ariauna Green

Talent Winner: Skye Grady
1st Alternate: Scierra Ganter

2nd Alternate: Isabella LeClair

Photogenic Winner: Victoria Pray

Cover Girl Winner: Alyssa Delzer
1st Alternate: Victoria Pray
2nd Alternate: Skye Grady & Scierra Ganter

Best Souvenir: Victoria Pray

Congeniality Winner: Ariauna Green

Mom of the Year Winner: Jacqulyn Pray

Community Support Winner: Isabella LeClair

Director of Year: Jacqulyn Pray & Dawn Uri

 

 

Woman Ages 18-26 years

Woman Division

Overall Winner: Amber DeSteunder
1st Alternate: Christina Goodwin
2nd Alternate: Shayla Myers

3rd Alternate: Makenzie St. Cyr

Ambassador Winner: Marshaela Jackson

Semi Finalists:

Kaitlin Homan, Marshaela Jackson, Kimberlee Wiggins

Beauty Winner: Makenzie St. Cyr

1st Alternate: Kaitlin Homan

Talent Winner: Shayla Myers
1st Alternate: Christina Goodwin
2nd Alternate: Marshaela Jackson

Photogenic Winner: Kimberlee Wiggins

Cover Girl Winner: Shayla Myers
1st Alternate: Marshaela Jackson
2nd Alternate:
Amber DeSteunder


Best Souvenir: Kaitlin Homan

Congeniality Winner: Kaitlin Homan
Mom of the Year Winner: Jennifer Wiggins

Friendship Award: Christina Goodwin

 

Reigning Royalty Talents

Casualwear Presentations

~TOTS~

 

 

~MINI MISS~

 

 

~MISS~

 

 

~TEEN~

 

~WOMEN~

 

Royalty Talents

 

*Amazing Tot Personalities*

*AMAZING TALENTS*

MINI MISS

MISS

 

TEEN

WOMEN

 

 

NEVADA STATE CINDERELLA SCHOLARSHIP GRAND FINALS

 

Top 5

Top Five Recompete in Casualwear

 

Our Reigning Royalty Talents

 

The Top Five Recompete in Tot Personality & Talent

International Royalty Talents

 

Final Walks For Reigning Royalty

Thanks for a Wonderful Year of Great Memories Ladies

 

And the Winner is...........

 

 

NV STATE AMBASSADOR

And the winner is.......

 

Outstanding Winners

Forever Cinderella, Silver Slipper, and Spirit of Cinderella

 

Congeniality, Cover girl, Photogenic, Talent, and Beauty Winners

It's MAGIC.......Cinderella Magic!!!

A week of MAGIC!!!!